English

Godišnji skup HED-a 2006.: “Kultura i transformacije: otočke perspektive”

KULTURA I TRANSFORMACIJE: OTOČKE PERSPEKTIVE

Program i knjižica sažetaka:
Predstavljanje tradicijske kultrure na sceni i u medijima, 1. i 2. lipanj 2006. – PDF format
Program i knjižica sažetaka:
Kultura i transformacije: Otočke perspektive, 14.-17.9.2006. – DOC format

GODIŠNJI SKUP HRVATSKOG ETNOLOŠKOG DRUŠTVA
Hotel Biševo – Komiža, 14.-17.9. 2006.

Četvrtak, 14.9.
17,00 Polazak iz Splita trajektom za Vis
20,00 Dolazak sudionika u Komižu, smještaj – hotel Biševo

Petak, 15.9.
9,15 Pozdravi i otvaranje skupa

Moderatorica: Željka Jelavić

9,30 -9,45
Branko Đaković
MARITIMNOST U ETNOLOŠKOM KONTEKSTU

9,45 -10,00
Luka Šešo:
JADRANSKI OTOCI U RUKOPISIMA ODSJEKA ZA ETNOLOGIJU HAZU NAKON 1945. GODINE

10,00 -10,15
Tanja Bukovčan Žufika, Hrvoje Čargonja
OD LJEKARUŠA DO NEW AGEA – TRADICIJSKA MEDICINA DALMACIJE

10,15 -10,30
Anita Sujoldžić, Anja Iveković-Martinis
VIŠKI GOVORI I IDENTITET MLADIH NA OTOKU VISU

10,30 – 10,45
Lucija Šimičić, Anita Sujoldžić
ISTRAŽIVANJE TEMELJNOG I KULTURNOG LEKSIKA U NASELJIMA OTOKA VISA – PROSTORNI I GENERACIJSKI ASPEKTI

10,45 -11,15 diskusija
11,15 -11,30 PAUZA

Moderatorica: Marina Škrabalo
11,30 -11,45
Sanja Ivančić
OTOK VIS – SLIJEPA TOČKA KARTOGRAFIJE HRVATSKOG TRADICIJSKOG ODIJEVANJA

11,45-12,00
Sanja Buble
AGRARNI KRAJOLIK OTOKA VISA I PROBLEMATIKA OČUVANJA SUHOZIDNOG KRAJOLIKA

12,00 -12,15
Jadran Kale
HRVATSKA EPIZODA ZAGOVORNIČKE ETNOLOGIJE: POSTHUMNI ŽIVOT OTOČNIH PAŠNJAKA

12,15 -12,30
Ljiljana Gavrilović
REKONSTRUKCIJA “TRADICIONALNE ODEĆE I MITOVI O ESTETICI I DUGOM TRAJANJU: MLJET,KORČULA,LASTOVO

12,30 – 12,45
Nevenka Bezić Božanić
RAZVITAK OBRTA NA OTOKU VISU I GAŠENJE TIJEKOM 20. STOLJEĆA

12,45 -13,15 DISKUSIJA

13,30 -16,15 ručak i odmor
Moderatorica: Zvjezdana Antoš

16,15 -16,30
Jelka Vince Pallua
APSYRTIDES

16,30 -16,45
Ana Perinić
DVA OTOKA HVARA

16,45 – 17,00
Ivana Radovani
TRADICIJSKA BAŠTINA KAO NEISKORIŠTENI POTENCIJAL OTOKA HVARA ILI “TUKALO BI”

17,00-17,15
Joško Ćaleta:
PROCESIJE, KOLENDE, KARNEVOLI, CIMER FRAJ I VIROZA PARTY…-GLAZBOVANJE I GLAZBENI ŽIVOT NA BOLU NA OTOKU BRAČU

17,15-17,30
Marija Živković
ŽIVOT NA SVJETIONIKU

17,30 -18,00 DISKUSIJA

18,00 -18,15 ODMOR

Moderatorica: Ines Prica
18,15 -18,30
Mojca Piškor
TOVAREĆI (r)O(ck)TOČE, VOLIM TE!

18,30 -18,45
Marina Škrabalo i Dražen Lalić
Malo misto – veliki problem: odnos lokalne zajednice u Veloj Luci spram ovisnosti o drogi

18,45 -19,00
Branko Cerovac
GOLI OTOK: PERSPEKTIVE

19,00-19,15
Maja Đirlić
PROGRAMI ODRŽIVOG RAZVITKA OTOKA

19,15 – 19,30
Darko Vlahović
OTOČKA PERSPEKTIVA U SVJETLU ORIJENTACIJE IZABRANIH OBLIKA TURIZMA

19,30- 20,00 DISKUSIJA
20,00 Završna riječ i zatvaranje skupa

Subota, 16.9. 10,30 Izlet na Biševo i posjet Modroj špilji

Nedjelja, 18.9.
7,00 polazak katamaranom iz Visa za Split


PREDSTAVLJANJE TRADICIJSKE KULTURE NA SCENI I U MEDIJIMA

1. i 2. lipanj 2006.

Etnografski muzej Zagreb, Trg Mažuranića 14

P R O G R A M

Četvrtak, 1. lipanj 2006.

11.00 sati

  • Uvodna riječ (Željka Jelavić i Zorica Vitez)
  • Naila Ceribašić: Festivalski okviri tradicijske kulture: Primjer zagrebačke Međunarodne smotre folklora
  • Renata Tomljenović: Kulturne manifestacije kao turističke atrakcije
  • Vlasta Klarić: Hrvatska gospodarska komora i kulturni turizam
  • Tvrtko Zebec: Seljačka sloga i Branimir Bratanić: etnolozi i smotre folklora
  • Danijela Angelina Jelinčić: Kulturna baština i turizam
  • Dunja Majnarić Radošević: Pero Mihanović – osnivač zagrebačke Međunarodne smotre folklora

Rasprava

13 – 14 Odmor

14.00 sati

  • Grozdana Marošević: Smotra Međimurske popevke u NedelišĆu
  • Vedrana Milin Ćurin: Četrdeset godina Festivala dalmatinskih klapa u Omišu
  • Jakša Primorac: “Klapizacija”: Utjecaj klapskog pjevanja na tradicijsku vokalnu glazbu u Hrvatskoj
  • Manda Svirac: Smotre crkvenog pjevanja za očuvanje baštine i stvaranje nove
  • Ljubica GligoreviĆ: Etno i scena
  • Mira HadžihusejnoviĆ Valašek: Folklorni susreti Korduna i Glazbeni susreti Gorskog Kotara

Rasprava

Petak, 2. lipanj 2006.

10 sati

  • Aleksandra Muraj: O narodnoj nošnji i tekstilnim rukotvorinama u tiskovinama s poČetka 20. st.
  • Sanja Ivančić: Narodna nošnja: mega zvijezda medijskoj i scenskog predstavljanja Hrvatske
  • Lidija Nikočević: Zaštita kulturne baštine u Hrvatskoj: konzervatorski i folkloristički pristup
  • Josip Forjan: Posudionica i radionica narodnih nošnji u kontekstu predstavljanja tradicijske kulture
  • Aleksej Pavlovsky: Tradicijska kultura u programu HRT – jučer, danas, sutra

Rasprava

ODMOR

12.30 sati

  • Stjepan Sremac: Folklorni amaterizam u Hrvatskoj: stanje i potrebe
  • Goran Matoš: Folklorni “magični” krug
  • Petra Kelemen: Propitivanje pojma selektivne tradicije na primjeru udruge »uvarice ognjišta Krasno
  • Marijeta Rajković: Uloga predstavljačkih oblika u očuvanju identiteta češke nacionalne manjine na primjeru sela Jazvenik
  • Zorica Vitez i Vido Bagur: Zagrebačka Međunarodna smotra folklora: izazovi i dvojbe

Završna rasprava

Kontakt

Nagrada Milovan Gavazzi

Dodjeljuje se istaknutim pojedinkama/pojedincima za izuzetan i trajan doprinos promicanju etnološke struke